Gra towarzyska Rummikub – co trzeba o niej wiedzieć?

Gra towarzyska Rummikub – co trzeba o niej wiedzieć?

Rummikub to bardzo popularna gra planszowa, która po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 1980 roku i do dnia dzisiejszego, może pochwalić się wieloma zagorzałymi miłośnikami. Pomimo olbrzymiej popularności w dalszym ciągu wiele osób nie ma pojęcia, na czym polega ta fantastyczna gra i jakie są jej kluczowe zasady. W niniejszym artykule znaleźć można odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Z czego składa się podstawowa wersja gry?

Standardowa odsłona gry przeznaczona jest dla 2-4 graczy i składa się z dwóch Jokerów oraz 104 kości. Można znaleźć także rozszerzoną wersję dla 5-6 osób, która z kolei składa się z dwóch Jokerów i 156 kości. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się także tzw. „Twist”, w którym to występują standardowe 104 kości i aż 8 Jokerów. W tej wersji rozgrywka jest bardzo szybka i dynamiczna, dlatego też należy całkowicie zmienić strategię rozgrywki. Wynika to oczywiście z tego, że duża ilość Jokerów oferuje szerokie możliwości manipulowania pozostałymi graczami. Oprócz dwóch klasycznych Jokerów, do wyboru są także dwa Jokery Lustrzane, dwa Jokery Podwójne i dwa Jokery Zmiany Koloru. Według wielu graczy, to właśnie ta odsłona jest najbardziej wymagającym wariantem gry.

Jaki jest główny cel gry?

Głównym celem gry jest oczywiście wyłożenie na stół wszystkich kostek. Na start każdy z graczy otrzymuje jedna tabliczkę, którą ustawia na stole. Każdy z graczy otrzymuje również jedną kostkę. Osoba, która wylosują najwięcej oczek rozpoczyna rozgrywkę. Poszczególni gracze skupiają się na tym, aby wykładać serie albo grupy. Serie tworzone są przez trzy kolejne kości, które utrzymane są w takim samym kolorze. Jeżeli chodzi o grupy, to tworzą je 3-4 kości z identyczną liczbą w różnych barwach. Przy otwarciu każdy z gracy musi wyłożyć grupę albo serię, która suma jest równa lub większa niż 30. Przy wyjściu można oczywiście skorzystać z jokera.

Czy gra jest na czas?

Rummikub jest grą towarzyską, dlatego też rzadko kiedy gracze mają określony czas na wykonanie ruchu. Inaczej wygląda oczywiście sytuacja w przypadku gry turniejowej, gdzie z wiadomych przyczyn pojawia się limit czasu na wykonanie swojej kolejki. Przy profesjonalnych turniejach gracze zazwyczaj mają 40-60 sekund na wykonanie ruchu.

Comments are closed.